قالیشویی غیر اصولی چگونه از عمر فرش می کاهد؟ |

نوشته شده توسط: تیم تولید محتوا
2 سال قبل
94 بازدید

شست و شوی مداوم و غیر اصولی فرش ها موجب کاهش عمر فرش می شود.
احتمالا به گوش شما نیز خورده باشد که شست و شوی مداوم و غیر اصولی فرش ها موجب کاهش عمر فرش می شود. به همین دلیل معمولا توصیه می شود که بیش از یک الی دو بار در سال اقدام به شستن فرش ها نکنید. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. یکی از این دلایل رطوبت تحمیل شده به بافت فرش در اثر شست و شوی مداوم است که زمینه را برای پوسیدگی فرش مهیا می کند. با ما همراه باشید تا در ادامه ی این مطلب به موارد بیشتری از این دلایل بپردازیم:

چه عواملی بر کاهش عمر فرش تاثیر می گذارند؟

مواد شوینده ی شیمیایی موجب آسیب جدی به بافت و الیاف فرش و همچنین کاهش عمر فرش می شوند.
1. رطوبت: فرش و قالی در صورت قرارگیری مداوم در شرایط مرطوب پس از مدتی دچار پوسیدگی و از بین رفتن الیاف می شوند. استفاده از روفرشی های پارچه ای یا کاهش دفعات شست و شوی سالیانه، می تواند در جلوگیری از کاهش عمر فرش تاثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید : مزایا و معایب شست و شوی فرش در فصل پاییز

 

قالیشویی غیر اصولی

2. استفاده از مواد شوینده ی قوی: از جمله مواد شیمیایی که در تمیز شدن فرش و قالی تاثیر خوبی بر جای می گذارند، وایتکس و آب ژاول است. بسیاری از قالی شویی ها برای جلب نظر مشتری به صورت افراطی از این مواد شیمیایی بسیار قوی استفاده می کنند. علی رغم تاثیرگذاری خوب این مواد برای شست و شوی فرش ها اما موجب آسیب جدی به بافت و الیاف فرش و همچنین کاهش عمر فرش می شوند و به مرور زمان مقدمات پوسیدگی فرش را فراهم می کنند.

3. غبار گیری: حتما پیش از انجام شست و شوی فرش ها به خصوص فرش های دستباف باید اقدامات لازم جهت غبار گیری فرش انجام گیرد. غبار گیری به دو شیوه ی معمولی و مکانیکی انجام می شود.

4. رنگ دهی فرش: پیش از شستن فرش های دستباف بهتر است که مطمئن شوید فرش رنگی پس نمی دهد. زیرا رنگ دهی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به فرش وارد کند. برای این کار از یک دستمال سفید رنگ استفاده کرده و آن را آغشته به آب نیمه گرم کنید. سپس چند بار آن را روی پرزهای فرش بکشید. چنانچه دستمال رنگی شد، فرش شما رنگ پس می دهد.

5. شست و شوی فرش بدون آب کشی: بسیاری از افراد پس از لکه گیری یا شست و شوی فرش با مواد شیمیایی آن را آب کشی نمی کنند. این کار باعث آسیب جدی به فرش می شود. مواد شوینده حتما باید پس از شست و شو به صورت کامل از فرش خارج شده و با دقت آب کشی شوند.

6. دستگاه های شلاق زن: دستگاه های شلاق زن قدیمی موجب پارگی فرش و آسیب می شوند. معمولا این دستگاه ها به ندرت توسط قالی شویی ها مورد استفاده قرار می گیرند. اما با این حال مواردی از پارگی فرش ها و ریشه ی آنها در اثر استفاده از این دستگاه ها دیده شده است.

7. شامپو فرش: هنگام استفاده از شامپو فرش دقت کنید که از خیس کردن فرش با اب زیاد خودداری نمایید. کافی است تنها کف حاصل از شامپو را چند بار با اسفنج روی فرش بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.