7 نکته در مورد تعمیر فرش در تهران |

نوشته شده توسط: تیم تولید محتوا
2 سال قبل
104 بازدید

 

تعمیر فرش در تهران : در تعمیر فرش های ارزشمند و گرانبها انتخاب افراد با تجربه ی بالا اهمیت بیشتری پیدا می کند.ممکن است در برخی از موارد مانند شیرازه دوزی، ریشه بافی و اقدامات لازم جهت صاف کردن کناره های فرش، بتوان تعمیر فرش را در صورت داشتن مهارت و تجربه در منزل انجام داد اما برای ترمیم بسیاری از آسیب های وارد شده به فرش باید تعمیرات آن را به افراد متخصص در زمینه ی رفوگری و ترمیم فرش سپرد.

به ویژه در تعمیر فرش های ارزشمند و گرانبها انتخاب افراد با تجربه ی بالا اهمیت بیشتری پیدا می کند. در این مطلب به منظور آشنایی بیشتر شما با مقوله ی تعمیر فرش به ذکر نکاتی مختصر در این خصوص می پردازیم. با ما همراه باشید:

چند نکته در مورد تعمیر فرش در تهران

 

تعمیر فرش

  • در هنگام عملیات رفوگری و تعمیر فرش باید توجه کرد که الیاف به کار رفته دقیقا همرنگ و هم نوع با بافت فرش باشند.

 

  • شما می توانید برای برطرف کردن کناره های جانبی فرش از هر شیوه ی راحت و ممکنی که انجام آن در خانه با کمی حوصله میسر است استفاده کنید. برای این منظور نوار هایی به عرض حدودا 4cm از لینولئوم انتخاب کرده و در حاشیه ی پشت فرش و در قسمت هایی که لوله شده است با نخ و سوزن مناسب به شکل زیگزاگ بدوزید.

 

  • باید دقت کنید که هیچگاه نباید برای جلوگیری از لوله شدن،کناره های فرش را با موادی مانند چسب، موم و یا میخ به کف زمین، پارکت و یا موکت زیر فرش بچسبانید چرا که این کار موجب می شود پس از مدتی چسب خشک شده و فرش از کف زمین جدا گردد. این در حالی است که به فرش آسیب های جدی وارد می شود و یا این که میخ های کوبیده شده در فرش بافت آن را از بین می برد و به ارزش آن لطمه می زند.

 

  • اگر تار و پود و بافت فرش به علت بید خوردگی، خاکستر سیگار و یا در اثر ساییدگی ازبین رفته و در فرش سوراخ شدگی و یا حفره ای ایجاد شده باشد بهترین راهکار رفو فرش است. این کار باعث می شود که فرش به حالت قبل خود برگردد. ولی باید توجه داشت که عمل رفو کردن کاری است که تنها از عهده ی رفوگر بر می آید.

 

  • پیش از رفوگری فرش بهتر است در ابتدا آن را مورد شست و شو قرار داد. ضرورت انجام این کار به این علت است که اولا موجب نمایان شدن رنگ های الیاف و پرز های فرش و میزان پوسیدگی می شود. ثانیا رعایت بهداشت رفوگر برای انجام این عمل ضروری است.

 

  • اگر قسمتی که برای رفو شدن انتخاب می شود کوچک باشد می توان با الگو برداری از نقشه ی قسمت های قرینه در فرش ترمیم آن را انجام داد. ولی اگر ناحیه ی آسیب دیده بزرگ باشد باید ابتدا نقشه آن را رسم و سپس عملیات رفو گری را آغاز نمود.

 

  •  در هنگام عملیات رفو و تعمیر فرش بهتر است که از الیاف همرنگ و هم نوع با بافت فرش استفاده کرد.

 

  • گاهی رفوگرها به منظور صرفه جویی در وقت و هزینه نواحی رنگ و رو رفته ی فرش را با مدادهای ماژیکی نیمه ثابت رنگ می کنند. ولی در کل پس از مدتی الیاف رنگ آمیزی شده سائیده گردیده و دوباره قسمت های رنگ پریده ی پیشین نمایان می شوند.

 

برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.