نکات مربوط به روش نگهداری فرش دستباف |

نوشته شده توسط: تیم تولید محتوا
2 سال قبل
88 بازدید

بهتر است که فرش دستباف را روی سطوح هموار نظیر سنگ، سرامیک، موزائیک، و پارکت پهن کنید؛ همچنین این سطح باید صاف، خشک و عاری از هر گونه گرد و غبار باشد.

مراقبت از فرش دستباف در منزل همیشه یک مساله حائز اهمیت بوده و به دغدغه ی بسیاری از بانوان تبدیل شده است. از این رو در این مطلب قصد داریم شما را با نکات مهم مربوط به نگهداری از فرش دستباف آشنا کنیم. این مساله از آن رو مهم می باشد که اگر شما به شکل اصولی و درست نکات مربوط به نگهداری از فرش های دستباف را انجام دهید، می توانید روز به روز بر ارزش فرش های منزل خود بیافزایید. جهت مراقبت اصولی از فرش های دستبافت شما باید با دلایل و عواملی که موجب آسیب رسیدن این نوع فرش ها می شود آشنا شوید، تا بتوانید از شیوه های خاص جهت برطرف نمودن چنین آسیب هایی بهره ببرید. این موارد عبارتند از:

• عوامل محیطی یا غیر زنده شامل گرد و خاک، نور، گرما، رطوبت، فشارهای فیزیکی و آلودگی ‌های محیطی.

• عوامل زنده مثل موش و حشراتی مانند: بید، جیرجیرک، موریانه، سوسک حمام و سوسک قالی.

 

نگهداری از فرش دستباف

 

چند نکته در ارتباط با نگهداری از فرش دستباف: 

از قرار دادن مبلمان و اشیای سنگین و پایه‌ باریک بر روی فرش های دستباف خودداری نمایید.

• بهتر است که فرش دستباف را روی سطوح هموار نظیر سنگ، سرامیک، موزائیک، و پارکت پهن کنید؛ همچنین این سطح باید صاف، خشک و عاری از هر گونه گرد و غبار باشد.

• به هیچ عنوان فرش دستباف را بر روی سطوح گچی، خاکی یا آهکی پهن نکنید، چنین موادی به علت قلیایی بودن موجب تجزیه پشم و ابریشم می شوند. با اینکه فرش دستباف وزن سنگینی دارد و جا به جایی آن به راحتی صورت نمی گیرد، اما در طول زمان ممکن است که دچار جا به جایی شود، در این صورت برای اجتناب از حرکت فرش می‌توان از قطعه‌ای لاستیکی موسوم به ترمز فرش که در زیر فرش قرار می‌گیرد و از حرکت آن جلوگیری می کند، استفاده کنید.

• توصیه می کنیم از قرار دادن مبلمان و اشیای سنگین و پایه‌ باریک بر روی فرش های دستباف خودداری کنید، چرا که باعث فشرده شدن بافت فرش شده و ممکن است که در طول زمان آسیب های جدی به فرش وارد کند. در چنین شرایطی پیشنهاد می کنیم که با قراردادن زیر مبلی های چوبی یا پلاستیکی در زیر پایه مبل نیروی وارد شده به پایه ی مبل را پخش کرده تا آسیب کمتری به فرش وارد گردد. با تغییر دادن محل پایه ی مبل به صورت ماهیانه نیز می توان آسیب وارد شده به فرش را به حداقل رساند.

• یکی از دلایل شایع در ارتباط با پوسیدگی فرش های دستباف مربوط به آب اضافی گلدان هایی است که بر روی فرش قرار دارند. بنابراین توصیه می کنیم که از قراردادن گلدان‌ های طبیعی بر روی فرش و یا کنار آن خودداری نمایید.

• فرش دستباف را هیچگاه در زیر نور مستقیم خورشید، کنار پنجره و … قرار ندهید، اگر محل قرار گیری فرش ها آفتاب گیر است می توانید از رو فرشی برای محافظت فرش منزل خود استفاده نمایید .  بهتر است که هر دو، سه ماه یک بار برای اجتناب از دو رنگی فرش، رو فرشی روی  آن را سروته کنید.

• چنانچه سطح فرش در اثر آلودگی هوا دچار سیاهی و کثیفی شد، می توان به جای شستشوی کامل فرش، مقداری شامپو فرش را در یک ظرف آب ریخته و با آب و اسفنج روی نقاط آلوده ی فرش بمالید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.