آیا ترمیم سوختگی فرش، امکان پذیر است؟ |

نوشته شده توسط: تیم تولید محتوا
2 سال قبل
117 بازدید

 

بله، اما یک جواب کلی به یک سوال کلی است! موفقیت در ترمیم سوختگی فرش به عوامل زیادی مانند: جنس فرش، وسعت و نحوه سوختگی بستگی دارد.فرش، عضو جدا نشدنی خانه های ایرانی است؛ یک هنر و فرهنگ اصیل، که آوازه جهانی دارد و بیشتر از هر سطح دیگری در معرض صدمه و فرسایش قرار دارد!

همیشه مراقب فرش هایتان باشید، چون در صورت سوختگی و آسیب، ترمیم سوختگی فرش و یا رفوی آن آسان نیست. ترمیم فرش اگر به صورت حرفه ایی انجام نشود، ممکن است باعث شود آسیب، همیشه باقی بماند.

برای اکثر ما اتفاق افتاده است که فرش، موکت و یا قالیچه مان در معرض صدمه بوده است، برای مثال ممکن است، اتوی داغ، قابلمه، سیگار و یا ذغال به فرش صدمه بزنند، حقیقت این است که اگر میزان سوختگی کم باشد و فقط منجر به آسیب به سطح تار و پود فرش گردد، ترمیم سوختگی فرش در منزل امکان پذیر است، اما در آسیب های شدیدتر، کمک گرفتن از خدمات یک مجموعه متخصص پیشنهاد می شود.

در ترمیم سوختگی، از نوع و جنس فرش غافل نشوید! فرش دستباف و ماشینی کاملا از هم متفاوت هستند. همان طور که در پاک کردن لکه لاک صحبت کردیم، نخ مورد استفاده در فرش دستباف، متفاوت از ماشینی است، مسلما نوع رفو آنها هم متفاوت است.

یک توصیه خیلی مهم و جدی! به هیچ عنوان ترمیم سوختگی فرش دستباف را در منزل انجام ندهید.قالیشویی آذین چند راهکار ساده برای ترمیم سوختگی های جزئی فرش ماشینی را به شما عزیزان پیشنهاد می دهد، در حقیقت به کار بردن این روش ها در منزل ضمانتی در ترمیم سوختگی فرش نیست.

 

ترمیم سوختگی فرش

روش های ترمیم سوختگی فرش در آسیب های متفاوت به صورت کلی دو نوع آسیب دیدگی وجود دارد، آسیب های جزئی _ آسیب های بزرگ

آسیب دیدگی های جزئی:

سطح الیاف آسیب می بیند و یا فقط رنگ فرش عوض می شود.
نکته مهم: سوختگی فرش توسط هر وسیله ایی، ممکن است منجر به آسیب جزئی و یا بزرگ شود. برای مثال اتوی لباس، هم میتواند آسیب جزئی ایجاد کند و هم آسیب بزرگ.

3 روش جهت ترمیم سوختگی فرش در آسیب های جزئی :
• پیشنهاد قالیشویی آذین در سوختگی هایی که منجر به سیاه شدن تار و پود فرش شده اند. (مانند ذغال و یا سیگار)

یک کاغذ سمباده کوچک و تمیز را به آرامی بر روی محل سوختگی بکشید، سپس با استفاده از جاروبرقی محل سوختگی را تمیز کنید، اگر هنوز اثری از سیاهی سوختگی بر الیاف فرش وجود دارد، با محلول 1 به 10 پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) و آب، محل سوختگی را از خارج به سمت مرکز آسیب دیدگی بشویید، در نهایت محل سوختگی را با آب تمیز کنید و منتظر بمانید تا خشک شود.

• در ترمیم سوختگی هایی که منجر به رنگ زرد در فرش شده اند، از پیاز استفاده کنید.

کافیست یک پیاز را به 2 قسمت تقسیم کنید و رویم حل سوختگی بگذارید، بعد از چند ساعت محل سوختگی را بشویید تا خشک شود.
• ترمیم سوختگی فرش زمانی که فقط سطح الیاف آسیب دیده است.

ابتدا با یک قیچی کوچک، قسمت های سوخته را جدا کنید، شما نیاز دارید با موچین از قسمتی از فرش که در معرض دید نیست، کمی پرز سالم جدا کنید، سپس کمی چسب حرارتی را را بر روی محل سوختگی بریزید و پرزهای سالم را بر روی آن قرار دهید، می توانید از یک جسم سنگین تر برای چسبندگی بیشتر استفاده کنید.

آسیب های بزرگ

ترمیم سوختگی فرش در آسیب های بزرگ در منزل امکان پذیر نیست. در این روش کل محل آسیب دیده، بریده می شود و یک تکه با نقش و رنگ یکسان، جایگزین محل سوختگی می شود.
قالیشویی آذین، متخصص در امور ترمیم سوختگی و رفو نمودن آسیب های فرش ماشینی و دستباف، آماده ارائه خدمت به شما عزیزان است.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.