شیوه ی ضد عفونی کردن فرش در قالیشویی |

نوشته شده توسط: تیم تولید محتوا
2 سال قبل
127 بازدید

یکی از اقدامات لازم که در زمان شایع شدن ویروس کرونا در ضدعفونی کردن فرش ها به کار گرفته می شود، نانو شویی است.

این روزها با پیدایش ویروس کرونا، روش هایی برای شست و شوی آنتی باکتریال فرش ها در مراکز قالی شویی راه اندازی شده است. یکی از اقدامات لازم که در زمان شایع شدن ویروس کرونا در ضدعفونی کردن فرش ها به کار گرفته می شود، نانو شویی است که موجب ضدعفونی کردن تار و پود فرش شما با استفاده از دستگاه های نانوشویی شده و پس از شست و شوی اعمال می گردد.

استفاده از دستگاه های نانو شویی اغلب برای اکثر فرش ها می تواند به کار گرفته شود اما چنانچه فرشی در پروسه ی نانو شویی دچار مشکل شود، از این روش استفاده نمی گردد. بنابراین روش های دیگری جهت ضدعفونی کردن فرش ها به کار گرفته می شود که بسته به نوع فرش انتخاب می گردند.

بیشتر بخوانید : نکات مهم قالیشویی در زمان کرونا

بد نیست بدانید که در مراکز قالیشویی مکانیزه که مجهز به دستگاه های اتوماتیک هستند و نیروی انسانی در شست و شوی فرش ها دخیل نیست نیز فرش ها به صورت آنتی باکتریال شسته می شوند و در پایان کار هم بوسیله ی دستگاه لول و کاور گردیده و آماده می شوند. با استفاده از این روش میزان انتقال ویروس از طریق نیروی انسانی بسیار کمتر خواهد شد.

ضد عفونی کردن فرش در منزل

 

ضد عفونی کردن فرش در منزل:

 

استفاده از سرکه علاوه بر ضدعفونی کردن فرش، درخشندگی فرش های شما را نیز در پی دارد.
گاهی تحت شرایط مختلف نقاط خاصی از فرش دچار آلودگی می شود که باید سریعا بر طرف گردد. در زیر مراحل مختلف ضدعفونی کردن فرش را شرح می دهیم:

1. ابتدا باید عامل ایجاد کننده ی آلودگی را به کمک یک وسیله ی خارجی بردارید. سپس به کمک لبه ی یک کاردک آلودگی آغشته شده به پرزهای فرش را از بین ببرید.
2. پارچه ای تمیز را مرطوب کنید و به آرامی روی نقطه ی مورد نظر بمالید تا آلودگی ایجاد شده کم کم از بین برود.
3. از مواد طبیعی مانند سرکه سفید و جوش شیرین که خاصیت آنتی باکتریال دارند و به سادگی قابل دسترسی هستند استفاده کنید. این مواد قادر هستند به طور کامل سطح فرش را ضد عفونی کنند. چنانچه فرش آلوده بوی نامناسبی را متصاعد کرد از مقداری جوش شیرین و آب برای شست و شو استفاده کنید و در نهایت روی فرش را جارو بکشید.

4. برای از بین بردن سایر لکه های آلوده مثل لکه ی ادرار، مدفوع، کپک و … شیوه ی کار می تواند کمی متفاوت تر باشد. به این صورت که می توان از شوینده ها و لکه بر های شیمیایی موجود در بازار نیز استفاده نمود. سپس از سرکه و جوش شیرین برای ضدعفونی کردن کار در مرحله ی آخر استفاده کرد.

توجه داشته باشید که جهت پاک کردن آلودگی موجود بر روی فرش نیازی نیست که تمام فرش را بشویید. تنها کافی است که نسبت مساوی ای از آب و سرکه سفید را با هم ترکیب کرده و روی فرش اسپری کنید و سپس با استفاده از یک برس فرش شویی نرم روی قسمت مورد نظر بکشید. به این ترتیب می توان تمام قسمت های مورد نظر را به این شیوه تمیز کرد. گرچه ممکن است بوی سرکه کمی آزار دهنده باشد اما این کار علاوه بر ضدعفونی کردن فرش، درخشندگی فرش های شما را نیز در پی دارد.

برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.