دارکشی فرش دستباف به چه منظور انجام می شود؟ |

نوشته شده توسط: تیم تولید محتوا
2 سال قبل
181 بازدید

فرش دستباف به دلیل ظرافتی که دارد نیازمند مراقبت بیشتری است.فرش دستباف به دلیل ظرافتی که دارد نیازمند مراقبت بیشتری است. در غیر این صورت دچار کجی و کاستی می گردد.

به همین دلیل برای جلوگیری از این مشکل روشی موسوم به دارکشی فرش دستباف به کار گرفته می شود. در واقع، دارکشی فرش روشی برای رفع کجی های ناچیز و مواردی مشابه که به شکل فرورفتگی و یا برآمدگی در اطراف فرش دیده می شود، است. عمل دارکشی با رفوگری فرش تفاوت دارد و جهت رفع کجی های کوچک موثر می باشد. استفاده از این روش در جهت رفع کجی های بزرگ تاثیرگذار نیست. پس از عمل دارکشی، فرش پس از چندسال به حالت اولیه خود باز می گردد.

چنانچه خط های راست فرش که لبه های قالی را شکل می دهند نامنظم بوده و حالت قوس داشته باشد، آن فرش دچار کجی است. معمولا دلایل زیر باعث کجی فرش دستبافت می شود:

– خراب بودن دستگاه قالی بافی
– بی دقتی در هنگام بافت فرش
– بی دقتی در هنگام چله کشی
– ناصاف بودن سطح قرار گیری دستگاه بافندگی
– ناهماهنگی در شانه زدن
– استفاده از مواد اولیه نا مرغوب
– شانه نزدن بافنده به مقدار کافی و چله کشی نامناسب

 

دارکشی فرش دستباف

آیا دارکشی فرش دستباف از خدمات قالیشویی ها است؟

فرش دستبافت از جمله ارزشمند ترین آثار دستی به حساب می آید.فرش دستبافت از جمله ارزشمند ترین آثار دستی به حساب می آید. این فرش ها چه نو باشند و چه قدیمی، به توجه و مراقبت نیاز دارند.

از این رو می توان با استفاده از انواع خدمات ارائه شده توسط قالیشویی ها به کیفیت و عمر این فرش ها کمک کرد. معمولا مراکز قالیشویی معتبر خدماتی مثل ریشه بافی، رنگ برداری، شیرازه دوزی، اعلاشویی و دارکشی فرش های دستباف را ارائه می کنند.

انواع روش های دارکشی فرش دستباف:

• دارکشی لولایی: روشی سنتی و کارگاهی است که در آن فرش ها با چیده شدن بر روی چند الوار کنار یکدیگر قرار می گیرند و در اثر کشیدگی عیوب آن رفع می گردد. هر دستگاه دارکشی فرش دستباف از دو سری الوار تشکیل شده است که یکی از آنها فیکس شده و دیگری به وسیله ی چند لولای فلزی قادر است که حول صفحه ای ثابت بچرخد.

• دارکشی پرسی: روش دارکشی پرسی دارای دو پارامتر اصلی است: نگه داشتن فرش و کشیدن آن. در این روش از میخ و تخته برای ثابت کردن فرش استفاده نمی شود. دستگاه دارکشی پرسی از جنس فلز است و دارای پایه هائی قابل تنظیم می باشد. (این روش برخلاف سایر روش ها ایستاده انجام می شود از این رو پایه های دستگاه به صورتی طراحی شده اند که دارکش قادر باشد با توجه به قد خود ارتفاع دستگاه را تنظیم کند تا آسیب های نشات گرفته از خم شدن و خستگی کار را کمتر احساس کند.)

• دارکشی قلاب کشی: ابتدا طول و عرض فرش اندازه گیری می شود تا مقدار کجی و محل آن تعیین گردد. در صورتی که فرش دارای سرچله باشد، آنها را دسته دسته کرده (معمولا هر هفت چله یک دسته به حساب می آید) و سپس اقدامات لازم را جهت قلاب کشی انجام می دهند.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.