چگونه از آسیب فرش هنگام قالیشویی جلوگیری کنیم؟ |

نوشته شده توسط: تیم تولید محتوا
2 سال قبل
140 بازدید

 

بهتر است پیش از سپردن فرش به مراکز قالیشویی نقص هایی که فرش شما دارد را به قالیشویی اطلاع دهید.گاها دیده شده که پس از پروسه ی قالی شویی فرش دچار آسیب دیدگی شده و نمای ناخوشایندی را ایجاد کرده است.

این اتفاق هنگامی رخ می دهد که از فرش به خوبی نگهداری نشده و نکات لازم در هنگام شست و شوی آنها در نظر گرفته نشده است. ما در این مقاله تلاش می کنیم که نکات مهمی که باعث آسیب به فرش ها می شوند را گوشزد کنیم تا کمتر کسی با تجربه هایی از این دست مواجه شود. با ما همراه باشید:

اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب فرش هنگام قالیشویی:

فرش های نفیس خود را به قالیشویی های معتبر بسپارید.

• یافتن نقص های فرش پیش از شست و شو: بهتر است پیش از سپردن فرش به مراکز قالی شویی نقص هایی که فرش شما دارد را به قالی شویی اطلاع دهید تا از وارد شدن خسارت های بیشتر به آنها جلوگیری کنید.

• محافظت از ریشه ی فرش: فرش ها دارای ریشه سفید هستند و به دلیل استفاده ی مداوم و احتمال ریختن انواع خوراکی و مایعات روی آنها، دائما در معرض کثیف شدن قرار دارند. این امر موجب پوسیده شدن ریشه ی فرش در دراز مدت خواهد شد که نهایتا آسیب فرش را در پی خواهد داشت. در حقیقت می توان ادعا کرد که آسیب پذیر ترین قسمت فرش ( چه فرش دستبافت و چه ماشینی)، ریشه آن می باشد. از این رو مراقبت از ریشه ی فرش علاوه بر پیشگیری از پوسیدگی آن، جلوه و زیبایی فرش را نیز حفظ می کند. برای مراقب از ریشه فرش سه روش: گره زدن ریشه ، استفاده از کاور ریشه و لفافه دوزی وجود دارد.

قالیشویی

• توجه به تفاوت شست و شوی فرش ماشینی و دستباف: با توجه به روند تولید متفاوت انواع فرش دستبافت و ماشینی ، پروسه ی شستن هر کدام نیز متفاوت خواهد بود. مثلا مواد شوینده و شیوه ی شست و شوی یک فرش دستبافت ابریشمی با یک فرش ماشینی معمولی بسیار متفاوت است. در نتیجه عدم توجه به این موارد آسیب های جبران ناپذیری را به فرش های ارزشمند وارد می کند. برای جلوگیری از این دست اتفاق ها توصیه می کنیم که فرش های نفیس خود را قالی شویی های معتبر بسپارید.

• مراقبت صحیح از فرش: فرش نیز مانند هر وسیله ی دیگری به مراقبت طولانی مدت نیاز دارد تا بتواند سال های طولانی سالم باقی بماند. برخی از آسیب های فرش مانند صدمه های وارد شده به ریشه یا شیرازه فرش، پارگی بافت فرش یا بیدخوردگی، قابل رفو و ترمیم هستند.

• زخم خوردن فرش: پاره شدن فرش به دلیل جا به جایی های غلط، باعث زخم خوردن فرش می شود برای جلوگیری از زخم خوردن فرش بهتر است که موارد زیر رعایت گردد:

– روی زمین کشیده نشود.
– تا نشود. ( شکستگی و چروکی در فرش ایجاد نگردد)
– خم نشود.
– روی نواحی تیز فلزی ماشین قرار گرفته نشود.
– به صورت لول شده جا به جا شود.
– در حین جا به جایی کاور و بسته بندی شده باشد.
– فرش های تمیز و کثیف در کنار هم نگهداری نشوند.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.